Informacje prasowe

LPP S.A. Informacje prasowe LPP ogłasza wyniki finansowe za III kwartał 2016 roku

LPP ogłasza wyniki finansowe za III kwartał 2016 roku

14.11.2016

W III kwartale 2016 roku przychody LPP, właściciela marek odzieżowych Reserved, Cropp, House, Mohito, Sinsay i Tallinder wyniosły 1,5 mld zł. Dynamika wzrostu przychodów na poziomie 18 proc. rdr. to najlepszy rezultat od dwóch lat. Ponadto, po raz pierwszy w historii firmy, sklepy Reserved spoza Polski wypracowały większy przychód niż salony krajowe, spółka konsekwentnie realizuje strategię, zgodnie z którą  w ciągu 2-3 lat większość przychodów LPP pochodzić będzie z zagranicy. Równocześnie LPP zwiększa przychody z e-commerce – po 9 miesiącach br. ich wartość wyniosła 100 mln zł, co stanowi wzrost o 103 proc. rdr.

 

Naszym celem jest by przychody firmy rosły szybciej niż powierzchnia handlowa sklepów – w III kwartale 2016 roku udało się go w pełni zrealizować. Cieszy nas także, że największy nominalny wzrost sprzedaży spółka zanotowała na kluczowych rynkach – w Rosji, Polsce i Niemczech – mówi Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes i dyrektor finansowy LPP. W raportowanym okresie, po raz pierwszy w historii, sklepy Reserved spoza Polski wypracowały większy przychód niż salony krajowe. Widzimy wyraźnie, że pozycjonowanie naszego flagowego brandu, jako marki globalnej przynosi nie tylko efekty wizerunkowe, ale także przekłada się bezpośrednio na nasz biznes m.in. w Niemczech, które są obecnie naszym 5 rynkiem pod względem przychodów. Zakładamy, że w ciągu 2-3 lat większa część naszych przychodów pochodzić będzie z zagranicy – dodaje wiceprezes.  

 

Sprzedaż w tzw. sklepach porównywalnych (LFL) wszystkich marek wzrosła o niemal 11 proc. rdr., a o ponad 8 proc. zwiększyła się sprzedaż na metr kwadratowy. Strata netto LPP w raportowanym okresie wyniosła natomiast 6 mln zł. Na lekko ujemny wynik LPP w III kwartale 2016 roku istotny wpływ miało kilka czynników. Pierwszym z nich było obniżenie marży brutto, która wyniosła 47 proc., czyli 5,5 pkt. proc. mniej rdr., i na której wartość wpłynęły intensywne letnie wyprzedaże, dzięki którym firma redukowała zapasy. Na wynik wpłynęły także koszty likwidacji marki Tallinder oraz wysoki kurs dolara, w którym firma rozlicza się z większością dostawców.

 

Na koniec III kwartału 2016 roku sieć sprzedaży LPP obejmowała powierzchnię handlową wielkości 888 tys. mkw., czyli o 11 proc. więcej niż rok temu. Pod koniec września firma zarządzała 1668 sklepami zlokalizowanymi w 18 krajach. LPP konsekwentnie realizuje także strategię rozwoju e-commerce. Sprzedaż internetowa w raportowanym okresie stanowiła 3,4 proc. przychodów z Polski i 2,1 proc. sprzedaży całej grupy, co stanowi wzrost o 127 proc. rdr. Do 2020 roku sprzedaż on-line ma generować 7-8 proc. przychodów spółki.

 

Kolejny kwartał z rzędu największy procentowy wzrost przychodów osiągnęły marki LPP adresowane wyłącznie do kobiet – Sinsay (120 mln zł, +45 proc. rdr.) oraz Mohito (192 mln zł, +27 proc. rdr.) Dwucyfrowo wzrosła także sprzedaż w salonach Reserved (661 mln zł, +18 proc. rdr.) i Cropp (246 mln zł; +13 proc. rdr.) oraz House (189 mln zł, +11 proc rdr.).

 

CAPEX w III kwartale 2016 roku wyniósł 62 mln zł. Firma planuje natomiast wyraźne zwiększenie inwestycji w 2017 roku. Szacowane nakłady mają wynieść ok. 430 mln zł, z czego 350 mln zł LPP planuje wydać na rozwój sieci sprzedaży, a ok. 80 mln zł na rozbudowę siedziby firmy.

 

W 2017 roku LPP planuje zwiększenie łącznej powierzchni salonów stacjonarnych o około 11 proc. Flagowa marka LPP – Reserved, zadebiutuje na 4 nowych rynkach. Kluczowe znaczenie dla rozwoju w Europie Zachodniej będzie mieć otwarcie flagowego salonu na Oxford Street w Londynie. Ponadto spółka rozpocznie działalność na kolejnym rynku bałkańskim – w Serbii. Istotny udział w rozwoju sieci będą mieć także sklepy franczyzowe na Białorusi i w Kazachstanie. Spółka wraca także do rozwoju w Rosji i na Ukrainie, czyli na rynkach, które generują obecnie 25 proc. jej przychodów, a także do dalszej ekspansji na Bliskim Wschodzie – w 2017 roku lokalny partner LPP, firma Azadea otworzy kolejne salony Reserved w Egipcie oraz Katarze.

__________________________________________________________________________

LPP SA, spółka notowana na GPW w Warszawie od 2001 roku, jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm odzieżowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Firma od ponad 20 lat konsekwentnie prowadzi działalność w Polsce i za granicą, odnosząc sukcesy na wymagającym rynku odzieżowym. LPP SA zarządza 6 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito, Sinsay i Tallinder. Firma posiada sieć niemal 1700 sklepów i tworzy miejsca pracy dla ponad 22 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. LPP SA inwestuje i zdobywa nowe rynki. W 2015 roku firma otworzyła m.in. pierwsze sklepy na Bliskim Wschodzie. W 2014 roku spółka awansowała do giełdowego indeksu WIG20, który generuje istotną część obrotów na GPW w Warszawie oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.

 

Kontakt dla mediów:
Marta Chlewicka
Rzecznik Prasowy LPP
media@lppsa.com