Informacje prasowe

LPP S.A. Informacje prasowe Wyniki finansowe LPP SA za I półrocze 2016 roku

Wyniki finansowe LPP SA za I półrocze 2016 roku

30.08.2016

LPP, spółka zarządzająca sześcioma markami odzieżowymi – Reserved, Tallinder, Cropp, House, Mohito i Sinsay, w I półroczu 2016 roku osiągnęła przychody w wysokości niemal 2,7 mld zł, co stanowi wzrost o prawie 17 proc. rok do roku. Spółka w ciągu roku podwoiła także procentowy udział sprzedaży internetowej. W raportowanym okresie LPP zwiększyła powierzchnię swoich salonów o ponad 12 proc. rok do roku. Pod koniec czerwca odzież marek należących do LPP dostępna była w 1686 salonach zlokalizowanych w 18 krajach w Europie i na Bliskim Wschodzie.

 

Wartość przychodów ze sprzedaży zrealizowanej w okresie od stycznia do czerwca 2016 roku wyniosła 2,7 mld zł, czyli o 16,7 proc. więcej w ujęciu rocznym. W I półroczu LPP uruchomiło 59 salonów o łącznej powierzchni 29 tys. mkw., zwiększając tym samym całkowitą powierzchnię handlową do niemal 873 tys. mkw., czyli o ponad 12 proc. rok do roku. W raportowanym okresie marża handlowa wynosiła 48,2 proc., czyli 4,8 pkt. proc. mniej w porównaniu do ubiegłego roku. Przyczyną spadku marży jest przede wszystkim wysoki kurs dolara, waluty, którą LPP płaci większości swoich dostawców, a także presja cenowa ze strony głównych konkurentów i zwiększone wyprzedaże w salonach Reserved.

 

Zysk netto w I półroczu wyniósł 24,2 mln zł, przy czym istotny wpływ na wynik miał rezultat wypracowany w I kwartale br., który LPP zakończyło ze stratą netto na poziomie 66 mln zł. W okresie od kwietnia do czerwca firma znacząco poprawiła już wynik, osiągając zysk w wysokości 90 mln zł. Na uwagę zasługuje także fakt, że sprzedaż na mkw. w całej sieci LPP w I półroczu 2016 roku wzrosła o 3,5 proc. w porównaniu w rokiem ubiegłym.

 

LPP kolejny raz notuje dynamiczny wzrost sprzedaży internetowej. W I półroczu 2016 roku przychody z e-commerce stanowiły około 2,7 proc. przychodów Grupy, co oznacza, że w ciągu 12 miesięcy podwoiliśmy wartość sprzedaży internetowej – mówi Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy LPP. Do końca roku otworzymy sklepy on-line wszystkich naszych marek z segmentu fast fashion w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, na Słowacji oraz w Niemczech. Co ciekawe na rynku niemieckim, gdzie rozwijamy sieć salonów stacjonarnych marki Reserved, nasze młodsze marki dostępne będą wyłącznie on-line. Do 2020 roku planujemy zwiększyć udział sprzedaży internetowej do 7-8 proc. sprzedaży całej Grupy – dodaje Lutkiewicz.

 

Wzrost przychodów firma zawdzięcza przede wszystkim markom Sinsay (+45 proc. r/r do 205 mln), Mohito (+28 proc. r/r do 333 mln), Cropp (+18 proc. r/r do 400 mln) i House (+13 proc r/r do 323 mln). Poniżej oczekiwań utrzymuje się natomiast wartość sprzedaż w salonach Reserved (+8 proc r/r do
1,2 mld). W związku z tym, iż skala wyzwań dotyczących flagowej marki LPP okazała się być większa niż początkowo zakładano, lata 2016 i 2017 są okresem wewnętrznych zmian w Reserved. Od kilku miesięcy głębokiej przebudowie ulega model zarządzania brandem, system pracy działu przygotowania produktu i logistyka zaopatrywania salonów. Dodatkowo, w celu wzmocnienia zespołów projektowych marki, spółka planuje otworzyć w Warszawie biuro przedstawicielskie Reserved.

 

Nakłady inwestycyjne, głównie koszty budowy nowych sklepów i modernizacja wcześniej otwartych placówek, w I półroczu 2016 wyniosły ponad 125 mln zł i były niższe niż przed rokiem o 45 proc., przede wszystkim dzięki zakończeniu modernizacji centrum logistycznego oraz centrali LPP. Wydatki inwestycyjne w całym 2016 roku wyniosą ok. 370 mln zł, z czego 270 mln zł firma wyda na rozwój sieci sprzedaży.

 


 

 

LPP SA, spółka notowana na GPW w Warszawie od 2001 roku, jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm odzieżowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Firma od ponad 20 lat konsekwentnie prowadzi działalność w Polsce i za granicą, odnosząc sukcesy na wymagającym rynku odzieżowym. LPP SA zarządza 5 znanymi markami modowymi: RESERVED, Cropp, House, MOHITO i SiNSAY, a na początku 2016 roku zaprezentowała pierwszą markę premium – Tallinder. Firma posiada sieć niemal 1 700 sklepów i tworzy miejsca pracy dla ponad 21 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. LPP SA inwestuje i zdobywa nowe rynki. W 2015 roku firma otworzyła m.in. pierwsze sklepy na Bliskim Wschodzie. W 2014 roku spółka awansowała do giełdowego indeksu WIG20, który generuje istotną część obrotów na GPW w Warszawie oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.

 

Kontakt dla mediów:

Marta Chlewicka
Rzecznik Prasowy LPP
media@lppsa.com