Od wielu lat współpracujemy z uczelniami artystycznymi i przekazujemy studentom praktyczną wiedzę o projektowaniu odzieży.

Współpracujemy z najważniejszymi uczelniami artystycznymi w Polsce – od 2015 roku realizujemy innowacyjny projekt edukacyjny. Dotychczas współpracowaliśmy z Akademiami Sztuk Pięknych w Gdańsku i Krakowie, a prace najlepszych uczestników Fashion Starter w witrynach naszych sklepów zobaczyły tysiące klientów. Dzielenie się wiedzą i edukowanie przyszłych pracowników naszej branży uważamy za naszą misję, ale także doskonałą inwestycję. Fashion Starter to cykliczny program adresowany do studentów, którego ideą jest inicjowanie dialogu między sztuką i biznesem.

Naszym celem jest przygotowywanie początkujących projektantów do wejścia na rynek pracy oraz pokazywanie im realiów tworzenia mody w globalnej firmie odzieżowej. Zapraszamy zatem młodych designerów do świata, z którym wiążą swoją zawodową przyszłość i dzielimy się z nimi wszystkim tym, czego sami przez lata uczyliśmy się przygotowując kolekcje dla milionów klientów naszych marek.

W I edycji programu studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku mierzyli się z wyzwaniem zaadaptowania własnych wizji artystycznych, czyli tzw. sylwetek abstrakcyjnych do wymogów kolekcji komercyjnej. Ich prace jesienią 2016 roku zaprezentowaliśmy w witrynach salonów Reserved w największych polskich miastach.

58
studentów i absolwentów wzięło udział w programie Fashion Starter

II edycja projektu realizowana była we współpracy ze studentami Pracowni Projektowania Ubioru, działającej na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tematem przewodnim warsztatów były materiały z włókien naturalnych – lnu i konopi, poddawane różnorodnym procesom wykańczalniczym, z których powstała unikalna kolekcja wyeksponowana w witrynach salonów Mohito wiosną 2017 roku.

Etapy powstawania kolekcji

Efektem końcowym projektu było stworzenie: sylwetek abstrakcyjnych, wykonanych z użyciem niestandardowych materiałów oraz kolekcji modeli użytkowych. Prace stworzone przez uczestników projektu Fashion Starter można zobaczyć w witrynach salonów Reserved w Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Krakowie jesienią 2016 roku.

Ekspozycja w przestrzeni centrum handlowego stanowi zamknięcie procesu projektowego, zestawienie obu projektów (abstrakcyjnego i komercyjnego) pozwala zobrazować różnice, między artystyczną wizją, pełną twórczej swobody, a projektowaniem użytkowym podporządkowanym określonym zasadom.