
Nasza Strategia
LPP to polska firma rodzinna.
Naszym celem jest ciągły rozwój LPP i przeobrażenie jej w firmę globalną, której marki będą rozpoznawalne na całym świecie. Nieustannie doskonalimy naszą oferty i dostosowujemy ją do zmieniających się oczekiwań klientów. Zwiększamy dostępność naszych kolekcji poprzez rozbudowę sieci salonów stacjonarnych (zwiększaniu powierzchni handlowej r/r) oraz sklepów internetowych. Rozwijamy się w duchu koncepcji omnichannel, aby nasi klienci mieli pełen dostęp do produktów bez względu na kanał sprzedaży. Równolegle stale wychodzimy naprzeciw wyzwaniom otaczającego nas świata zarówno w kontekście technologicznym, jak i środowiskowym. Chcąc realizować taki plan rozwoju LPP na kolejne lata, naszą strategię oparliśmy na trzech filarach: modelu omnichannel, digitalizacji i zrównoważonym rozwoju. 1. OMNICHANNELOWA ORGANIZACJA LPP to organizacja omnichannelowa, w której sprzedaż tradycyjna i internetowa są w pełni zintegrowane. Zależy nam na zapewnieniu naszym klientom jak najlepszych doświadczeń zakupowych bez względu na to czy decydują się nabyć nasze kolekcje w salonach stacjonarnych, czy też w sklepach online. Dlatego równolegle rozwijamy oba te kanały i dbamy o spójną prezentację naszej oferty. Naszym priorytetem jest: ROZWÓJ POPRZEZ MARKI Koncentrujemy się na zdobywaniu nowych klientów oraz zwiększaniu satysfakcji tych dotychczasowych. Budowę portfolio naszej oferty rozpoczęliśmy od marki Reserved, której pierwszy sklep powstał w 1998 roku. Obecnie zarządzamy już pięcioma brandami, z których każdy dedykowany jest różnym grupom docelowym. W naszej ofercie znaleźć można kolekcje dla kobiet i mężczyzn (Reserved, Mohito i Sinsay), ale także odzież przeznaczoną dla dzieci (część marki Reserved i Sinsay) oraz nastolatków (Cropp, House, Sinsay). Reserved, Cropp, House i Mohito plasują się w umiarkowanym przedziale cenowym, natomiast Sinsay w segmencie Affordable Fashion Retail. W chwili obecnej nie planujemy utworzenia nowych marek. Nasze działania koncentrujemy na rozwoju brandów znajdujących się obecnie w naszym portfolio, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszej marki – Sinsay.







ROZWÓJ POPRZEZ ROZBUDOWĘ STACJONARNEJ ORAZ INTERNETOWEJ SIECI HANDLOWEJ
Rozwój poprzez marki nie byłby kompletny, gdyby nie towarzyszyła mu rozbudowa naszej sieci handlowej zarówno stacjonarnej, jak i internetowej.
Naszym celem jest dywersyfikacja przychodów Grupy tj. utrzymanie dotychczasowej pozycji na rynku rodzimym, ale także zwiększanie udziału sprzedaży zagranicznej. Obecnie przychody z zagranicznych rynków stanowią już ponad połowę przychodów naszej Grupy.
Dziś jesteśmy obecni w sześciu obszarach geograficznych na trzech kontynentach, z których każdy ma inne perspektywy rozwoju:
– Europa Środkowo-Wschodnia (CEE) obejmująca kraje takie jak: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry. Z uwagi na długą obecność wszystkich naszych marek na tym obszarze, jest to dla nas rynek dojrzały. Dlatego skupiamy tu uwagę głównie na jakości, nie zaś na liczbie salonów. W związku z tym, w naszej strategii, w Europie Środkowo-Wschodniej zakładamy realizację procesu modernizacji naszej sieci stacjonarnej oraz sukcesywne powiększanie sklepów w celu pełnego wdrożenia koncepcji omnichannel.
– Kraje regionu Morza Bałtyckiego (BSR), w których obecne są nasze marki to Litwa, Łotwa i Estonia. Wszystkie trzy kraje, podobnie jak rynki Europy Środkowo-Wschodniej, traktujemy jako dojrzałe, gdzie stawiamy głównie na jakość, nie zaś na liczbę salonów.
– Region Wspólnoty Niepodległych Państw (CIS) tj. Rosja, Ukraina, Białoruś i Kazachstan to rynki, w których dostrzegamy długoterminowy potencjał rozwoju naszych marek. Szczególnie dotyczy to Rosji, będącej drugim po rynku rodzimym, największym źródłem przychodów Grupy.
– Europa Południowo-Wschodnia (SEE) tj. Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Serbia, Słowenia oraz Bośnia i Hercegowina to rynki o dużym potencjale rozwojowym dla wszystkich marek LPP. W 2021 roku planujemy dalszą ekspansję – debiut naszych salonów w Macedonii Północnej.
– Europa Zachodnia (WE) tj. Niemcy, Wielka Brytania i Finlandia to dla nas rejon wczesnej fazy wzrostu. Nasza strategia w rejonie Europy Zachodniej zakłada m.in. budowanie rozpoznawalności marki Reserved, co pozwoli nam stać się w przyszłości firmą o zasięgu globalnym.
– Bliski Wschód (ME) tj. Egipt, Katar, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Izrael. Naszą obecność z marką Reserved w tym rejonie rozwijamy we współpracy z partnerem franczyzowym. Jest to dla nas rejon wczesnej fazy wzrostu, a spory potencjał rozwoju widzimy zwłaszcza w Izraelu.












W odpowiedzi na zmieniające się preferencje i zachowania klientów oraz wszechobecną cyfryzację i transformację w handlu detalicznym, nasza omnichannelowa strategia zakłada holistyczne podejście do obu kanałów sprzedaży tj. tradycyjnego oraz internetowego. Na skutek sytuacji związanej z wybuchem pandemii COVID-19, rozwój jakościowy oraz ilościowy kanału internetowego zyskał dla LPP charakter priorytetowy. Nierozerwalnym elementem wspierającym rozwój kanału on-line stała się logistyka i technologia, które warunkują powodzenie e-commercu oraz satysfakcję klientów. Z tego względu nasza spółka koncentruje swoje działania na rozbudowie sieci dystrybucji (centrów dystrybucyjnych oraz magazynów dedykowanych obsłudze e-commerce czyli tzw. fulfillment centers) w Polsce i poza jej granicami oraz sukcesywnym zwiększaniu udziału nowoczesnych technologii w logistyce oraz procesie obsługi klienta.








Na koniec 2020/21 roku oferta naszych marek dostępna była łącznie w 38 krajach, off-line w 25 krajach a on-line w 29 krajach.
2. DIGITALIZACJA ORGANIZACJI
Działamy w sferze mody, ale jednocześnie w odpowiedzi na obserwowaną w branży odzieżowej rewolucję, jesteśmy firmą technologiczną. Sami tworzymy rozwiązania IT dopasowane do naszych potrzeb. Wdrażamy nowoczesne technologie tzw. Fashion Tech w całym łańcuchu wartości, począwszy od produktu poprzez logistykę i sprzedaż. Posiadamy własne zaplecze analityczne, które pozwala nam zrozumieć mega trendy i oczekiwania klientów. Dzięki temu możemy elastycznie i szybko reagować na zmiany w preferencjach zakupowych oraz projektować kolekcje dopasowane do bieżących potrzeb naszych klientów. Bez digitalizacji naszej organizacji, realizacja strategii biznesowej LPP nie byłaby możliwa.
W ramach działań Fashion Tech koncentrujemy działania na wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w celu:
- ciągłego udoskonalania kolekcji stosownie do oczekiwań naszych klientów,
- poszerzania gamy usług sprzedażowych i posprzedażowych zgodnie ze światowymi trendami w branży handlu detalicznego,
- zwiększania elastyczności naszej sieci dystrybucji,
- pełnej integracji kanału tradycyjnego i internetowego w duchu strategii omnichannel.
3. ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ
W dobie rosnącej świadomości znaczenia odpowiedzialnego biznesu, w strategii LPP znalazły odzwierciedlenie elementy naszej troski o otoczenie – środowisko i ludzi. Rozwój spółki opieramy o zrównoważone reguły dotyczące wszystkich procesów w firmie.
Nasza strategia zrównoważonego rozwoju to odpowiedzialna moda czyli myślenie o naszych kolekcjach nie tylko przez pryzmat projektowania odzieży, jej produkcji, dystrybucji, użytkowania, ale także nadawania naszym ubraniom tzw. drugiego życia po zakończonym procesie jej eksploatacji przez klientów.
Takie kompleksowe podejście jest naszą odpowiedzią na obecne wyzwania klimatyczne. Każdego roku chcemy skutecznie ograniczać negatywny wpływ LPP na środowisko, ale także edukować naszych klientów i partnerów biznesowych jak wspólnymi siłami skutecznie zadbać o planetę w trosce o nas samych, ale także o przyszłe pokolenia.
W 2019 roku ogłosiliśmy drugą już Strategię Zrównoważonego Rozwoju LPP „For People For Our Planet” przewidzianą do realizacji na lata 2020 – 2025, opierającą się na czterech filarach: projektowaniu i produkcji, eliminacji plastiku, bezpieczeństwie chemicznym oraz infrastrukturze i budynkach. To nasz program działań i celów jakie postawiliśmy sobie na najbliższy czas, ale także przejaw odpowiedzialności za nasze otoczenie.
Nasz rozwój zrównoważony to także prospołeczne działania firmy, które w znakomitej większości realizujemy poprzez naszą Fundację LPP powołaną do życia w 2017 roku. Pomagamy dzieciom i młodzieży znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej oraz osobom chorym. Wspieramy również placówki medyczne i organizacje opiekujące się osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.