24,5mln zł
wydaliśmy na poprawę
bezpieczeństwa w fabrykach
od 2013

ŚRODOWISKO

ŚRODOWISKOI ECO AWARE

ŚWIADOMIE BUDUJEMY ODPOWIEDZIALNE
RELACJE Z OTOCZENIEM

RESPONSIBLE FASHION AWARDS

Z dumą wsparliśmy pierwszy w Polsce i unikatowy na skalę światową
ekologiczny konkurs "Responsible Fashion Awards".
Jego celem była promocja idei projektowania odzieży w duchu ekologii i etyki.

50%
odzieży Reserved z metkami
Eco Aware do 2025
do 2025
zmniejszymy
swoje CO2
o 15%

LUDZIE

Nasi pracownicydziałają w
19
krajach

LUDZIE LPP

Fundamentem naszej firmy są ludzie

Zobacz jak współpracujemy z dostawcami, kontrolujemy przestrzeganie praw człowieka u naszych dostawców i w naszych biurach. Jak łączymy różnorodność i rodzinność i jak można dołączyć do naszego zespołu.

W raportowanym okresie
audytorzy LPP
przeprowadzili łącznie
1 564 audyty
dziennie
przeprowadzamy
83
kontrole
jakościowe

RAPORT ROCZNY

RAPORT
ROCZNY

W KIERUNKU ZRÓWNOWAŻONEJ MODY

Pobierz raport Zobacz więcej
w raporcie za 2018 rok
POBIERZ
RAPORT ROCZNY
Pobierz raport

WKŁAD LPP W GOSPODARKĘ - PODATKI

WKŁAD LPP W GOSPODARKĘ PODATKI

NASZYMI DZIAŁANIAMI STALE WSPIERAMY POLSKĄ GOSPODARKĘ Zasilamy budżet państwa dzięki odprowadzanym w kraju podatkom oraz przyczyniamy się także do tworzenia nowych miejsc pracy. Podejmujemy także w Polsce liczne inwestycje, które wspomagają rozwój naszego kraju.

1,097mld zł- tyle wpłaciliśmy do
budżetu państwa od 01.2019
do 01.2020
Tworzymy aż13 431miejsc pracy w samej
Polsce

Q&A

Q&A

LPP W PIGUŁCE

Dzielimy się z Wami odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

POCZĄTEK

 • JAK DBAMY O POPRAWĘ WARUNKÓW W FABRYKACH W AZJI?
  Bezpieczeństwo pracy i kwestia przestrzegania praw osób produkujących kolekcje naszych marek, jest dla nas absolutnym priorytetem. Od 2013 roku na działania w tym obszarze przeznaczyliśmy kwotę 25,4 milionów złotych, z czego blisko 5 milionów w samym 2019 roku. Wszyscy nasi dostawcy mają obowiązek podpisania i przestrzegania Kodeksu Postępowania LPP. Jest to dokument określający wymagania, jakie LPP stawia swoim zagranicznym dostawcom w zakresie warunków zatrudnienia, w tym m.in. polityki wynagrodzeń, bezwzględnego zakazu zatrudniania dzieci, dobrowolności pracy, wolności stowarzyszania się oraz równego traktowania wszystkich pracowników. Kodeks wyznacza również standardy BHP, a także zobowiązuje dostawców do dbałości o środowisko naturalne. Przestrzeganie Kodeksu jest sprawdzane w fabrykach przez kontrolerów LPP. Ponadto współpracujemy z zewnętrznymi specjalistami z renomowanej firmy audytorskiej SGS. Jesteśmy także członkiem organizacji ACCORD (The Bangladesh Accord on Fire and Building Safety), działającej w imieniu naszej branży na rzecz poprawy warunków pracy w przemyśle odzieżowym w Bangladeszu. W 2019 roku przeprowadziliśmy łącznie 1564 audyty w 10 krajach: Bangladeszu, Chinach, Kambodży, Mjanmie, Pakistanie, Indiach, Turcji, Ukrainie, Bułgarii i Gruzji.
 • CO ROBIMY BY DBAĆ O ŚRODOWISKO?
  Od kilku lat w kolekcjach Reserved obecne były produkty wykonane z bawełny organicznej. W 2019 roku wszystkie nasze marki wprowadziły tzw. zielone kolekcje sygnowane Eco Aware. W samym Reserved udział tej kolekcji wyniósł 16,55%, a docelowo osiągnąć ma 50% w 2025 roku. Zrezygnowaliśmy z używania naturalnych futer i angory, a w kolejnym roku planujemy wycofanie z użycia moheru, który niesie ryzyko niehumanitarnego traktowania zwierząt.
 • CO SIĘ KRYJE ZA ZIELONĄ KOLEKCJĄ?
  W ramach realizacji naszej Strategii Zrównoważonego Rozwoju wprowadziliśmy w naszych markach kolekcję Eco Aware, oznaczoną charakterystyczną zieloną metką. Kolekcja powstaje z przyjaznych środowisku tkanin naturalnych takich jak bawełna organiczna czy tkaniny na bazie celulozy drzewnej. Wykorzystujemy także włókna z recyklingu, dzięki czemu zmniejszamy ilość odpadów oraz wody i energii wykorzystywanych przy produkcji nowych materiałów. W 2019 roku 8,2% naszych kolekcji stanowiły modele Eco Aware.
 • DLACZEGO NIE MAMY WŁASNYCH FABRYK?
  Nasza strategia polega na rozwijaniu zaplecza projektowego i kanałów sprzedaży natomiast, podobnie jak nasi globalni konkurenci, nie posiadamy własnych zakładów produkcyjnych. Szycie naszych kolekcji zlecamy firmom zewnętrznym, prowadzącym działalność w Polsce oraz w wielu krajach Europy i Azji. Taki model biznesowy pozwala naszym kupcom lokować produkcję poszczególnych modeli w fabrykach, które specjalizują się w produkcji konkretnego typu odzieży.
 • JAKIE WNIOSKI WYCIĄGNĘLIŚMY Z KATASTROFY W KOMPLEKSIE RANA PLAZA W BANGLADESZU?
  Katastrofa budowlana, która była szokiem dla całej globalnej branży odzieżowej, całkowicie zmieniła podejście naszej firmy do kontroli warunków pracy w zakładach, którym zlecamy produkcję. W 2013 roku włączyliśmy się w działania naprawcze przekazując dobrowolną darowiznę na rzecz poszkodowanych i rodzin ofiar katastrofy. Jako jedyna firma z Polski przystąpiliśmy także do organizacji ACCORD (The Bangladesh Accord on Fire and Building Safety), której jesteśmy aktywnym członkiem. W Dhace działa także nasze biuro przedstawicielskie, którego pracownicy zajmują się kontrolami w fabrykach i współpracują z zewnętrznymi podmiotami zaangażowanymi w ten proces. Dzięki wszystkim tym działaniom już dziś możemy mówić o wielu realnych, pozytywnych zmianach w fabrykach, którym zlecamy produkcję w tym kraju.
 • GDZIE POWSTAJĄ NASZE KOLEKCJE?
  W Polsce i innych krajach europejskich zlecamy przede wszystkim produkcję modeli uwzględniających najświeższe modowe trendy, w przypadku których szczególnie zależy nam na szybkim dostarczeniu ich do klienta. W Europie współpracujemy z dostawcami m.in. z Włoch, Portugalii i Turcji.
 • JAKA CZĘŚĆ NASZYCH KOLEKCJI JEST MADE IN POLAND?
  Pomysły na nowe kolekcje zawsze rodzą się w Polsce, gdzie zatrudniamy ponad 13000 osób. Znaczącą część produkcji kolekcji zlecamy zagranicą, jednak od 2016 roku systematycznie wzrasta produkcja krajowa. 2,5% odzieży ze wszystkich naszych kolekcji produkowane jest w naszym kraju. Z dużym prawdopodobieństwem jesteśmy największym zleceniodawcą w branży na polskim rynku.
 • JAK DBACIE O ZWIERZĘTA?
  Los zwierząt zawsze był dla nas ważny, dlatego już w 2014 roku całkowicie wykluczyliśmy angorę z naszych kolekcji, a w 2016 roku zawarliśmy porozumienie z organizacją Otwarte Klatki, w ramach którego zobowiązaliśmy się do całkowitej rezygnacji z wykorzystywania naturalnych futer. Puch i pierze, które stosujemy do produkcji np. kurtek, pochodzi od dostawców posiadających aktualne certyfikaty RDS. Oznacza to, że spełnia on standardy opracowane przez ekspertów do spraw humanitarnego traktowania zwierząt. W 2019 roku podjęliśmy decyzję aby również wełna (w tym kaszmir) używana do produkcji naszych kolekcji pochodziła wyłącznie z certyfikowanych źródeł.
 • CZYM ZAJMUJE SIĘ NASZA FIRMA?
  Jesteśmy polskim przedsiębiorstwem zajmującym się projektowaniem, produkcją i dystrybucją odzieży. Nasza sieć sprzedaży obejmuje obecnie całą Polskę, a także kraje Europy Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Bałkany, a także Bliski Wschód. Milionom naszych klientów, odwiedzających salony sprzedaży oraz sklepy online, oferujemy odzież, akcesoria i obuwie pięciu popularnych marek – Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay.
 • NA CZYM POLEGA NASZA STRATEGIA BIZNESOWA?
  Nasi projektanci, graficy i technolodzy w każdym sezonie przygotowują kolekcje marek LPP uwzględniające najnowsze światowe trendy modowe. Filozofia LPP to lokalne myślenie i globalne działanie, dlatego budując nasz biznes, dostosowujemy ofertę poszczególnych marek do preferencji klientów w różnych krajach.